Bitcoin zyskuje niezależność od tradycyjnych rynków, by poruszać się zgodnie ze złotem

Miesięczna korelacja pomiędzy Bitcoinem a S&P 500 spada o 67%, a korelacja ze złotem o 260%. Bezprecedensowe rozluźnienie i Fed nawet nie pomyślał o podniesieniu stawek, aby pozostać w tyle za cyfrowym złotem.

Od zeszłego miesiąca jednomiesięczna korelacja pomiędzy Bitcoinem a S&P 500 stale maleje, od rekordowego poziomu 78,8% w dniu 8 lipca do 26% obecnie.

Podczas gdy rynek akcji kontynuuje swój trend wzrostowy z kilkoma powtórzeniami po drodze, po prawie trzech miesiącach handlu, Bitcoin Future zaczął nabierać tempa pod koniec lipca.

W ciągu ostatnich 20 dni, BTC/USD wzrósł o 29%, obecnie osiągając poziom 11.750 dolarów. Wzrost o 60,60% w 2020 r., wiodąca waluta cyfrowa na świecie jest wciąż niższa o 40% od ATH.

Korelacja między tymi dwiema klasami aktywów zaczęła rosnąć w marcu, podczas pandemii koronaawirusowej, kiedy to wszystko, począwszy od złota, ropy naftowej, a skończywszy na giełdzie, rozbiło się.

„Jasne, przez jakiś czas było to luźno skorelowane, ale do tej pory Bitcoin i rynki kryptograficzne po raz kolejny są w stanie twierdzić, że są niezależne od tradycyjnych rynków“, powiedział analityk Mati Greenspan.

Zgodnie z 90-dniową korelacją Pearson pomiędzy Bitcoin i S&P 500 od 2011 roku, po raz kolejny jesteśmy poniżej 0,2, co oznacza, że nie ma już żadnej korelacji na co dzień.

„Należy prawdopodobnie zauważyć, że nawet szczyt 0,6 reprezentuje tylko luźną korelację. Wiele akcji ma bardzo wysoką korelację ze sobą, zwykle powyżej 0,8, nawet jeśli są one w zupełnie innych branżach, a wiele altcoins są podobne“, wyjaśnił w swojej codziennej wiadomości e-mail Quantum Economics.

Czas na zmianę

W obecnym makro-środowisku bodźców monetarnych, osłabienia walutowego i rynków obligacji mających problemy z rentownością spadającą do tak niewiarygodnie niskich poziomów, inwestorzy i zarządzający portfelem „aktywnie poszukują innych sposobów na osiągnięcie dywersyfikacji“.

To poszukiwanie alternatywnych aktywów jest powodem, dla którego metale szlachetne rosną jak szalone. Złoto osiągnęło już nowy rekord, osiągając poziom 2000 dolarów, a teraz jest bliskie osiągnięcia poziomu 2 100 dolarów.

„Koncepcja TINA (nie ma alternatywy) doprowadziła handlowców do akcji przez cały rok i jestem całkiem pewien, że nadszedł czas na zmiany, zwłaszcza gdy istnieje doskonale opłacalna alternatywa siedząca na widoku“, powiedział Greenspan.

W związku z tym jednomiesięczna korelacja pomiędzy złotem a Bitcoinem rośnie od końca marca na poziomie -42,8% do obecnego +68,9%.

To ma Bitcoin jest cyfrowym złotem i staje się sklepem narracji wartości coraz bardziej zyskuje na atrakcyjności, które „będzie nadal boją cenę aktywów krypto odniesienia“, powiedział Bloomberg w swoim ostatnim raporcie.

Poza rosnącą korelacją, malejąca zmienność w stosunku do kruszcu „wskazuje na trwałą relację do wzrostu cen“. Bitcoin jest na najniższym rocznym poziomie zmienności w porównaniu do złota od około trzech lat.

Co więcej, bezprecedensowe ogólnoświatowe rozluźnienie banku centralnego i Fed nawet nie myśląc o podniesieniu stawek „powinny pozostać wiatrem w tył dla quasi-walut“.